Rodzaje skór i ich pielęgnacja

Pierwszym krokiem we właściwej pielęgnacji obuwia jest określenie materiału, z jakiego buty wykonano. Różne rodzaje skór wymagają różnych produktów i procedur. To co jest właściwe dla jednej pary butów, może być szkodliwe dla innej - przykładem może być traktowanie butów zamoszowych lub nubukowych pastami i kremami do skór licowych. Problem, który systematycznie powraca, wynika z błędnego przeświadczenia - "kupiłem pastę/krem do butów". Błąd, gdyż należałoby powiedzieć - "kupiłem pastę do butów ze skóry licowej", która absolutnie nie znajduje zastosowania przy zamszakach i butach nubukowych.
W tym dziale zapoznasz się z najczęściej spotykanymi skórami obuwniczymi, rekomendowanymi produktami do ich pielęgnacji oraz sposobem postępowania z określonymi rodzajami materiałów.

 

Czyszczenie

Ochrona

Konserwacja / Odżywienie

Połysk

Renowacja koloru

Skóry gładkie, licowe

Reno'Mat

Leather Cleaning Soap

Super Invulner

Saphir Renovateur, Pommadier Cream Polish, Dubbin Grassie

Pommadier Cream Polish, Pate de Luxe Wax Polish

Juvacuir Recoloring Cream, Renovating Repair Cream

Skóry typu Pebble Grain

Reno'Mat,

Leather Cleaning Soap

Super Invulner

Light Renovateur, Light Pommadier Cream

Light Pommadier Cream

 

Juvacuir Recoloring Cream, Renovating Repair Cream

Delikatne skóry Nappa

Nappa Leather Balm

Super Invulner

saphir nappa leather balm

 

 

Skóry zamszowe

Omni'Nettoyant Suede Shampoo

Super Invulner

Saphir Renovating Suede Spray

 

renovating suede spray

Skóry nubukowe

Omni'Nettoyant Suede Shampoo

Super Invulner

Saphir Renovating Suede Spray

 

Renovating Suede Spray

Skóry egzotyczne z aligatora i krokodyla

Reptan Leather Balm

 

Saphir Reptan Leather Balm

Pate de Luxe Wax Polish*

 

Skóry egzotyczne z jaszczurki i węża

Reptan Leather Balm

 

Saphir Reptan Leather Balm

 

 

Skóry ze strusia

Nappa Leather Balm, Leather Cleaning Soap

Super Invulner

Saphir Nappa Leather Balm

 

 

Skóry Shell Cordovan

Reno'Mat

Leather Cleaning Soap

Super Invulner

Saphir Renovateur, Saphir Cordovan Cream Polish

Saphir Cordovan Cream Polish

 

Naoliwiony nubuk, skóry naoliwione, Chromexcel

Leather Cleaning Soap

Super Invulner

Creme Cuirs Gras

Creme Cuirs Gras

 

Skóry lakierowane

Vernis Rife Patent Leather Cleaner

 

Vernis Rife Patent Leather Cleaner

 

 

Skóry gładkie, licowe, licowane

Zdecydowana większość dobrej jakości butów, wykonana jest z gładkich (licowych) skór cielęcych. Gorszej jakości obuwie wykonywane jest z twardszych, mniej elastycznych i różniących się chwytemm oraz komfortem użytkowania gładkich (licowych) skór bydlęcych.

Buty z najlepszych jakościowo skór, wykonane przez dobrego Mistrza przez miłośników obuwia często porównywane są do dzieła sztuki. Dobre jakościowo skóry licowe przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają dziesięciolecia. We właściwie pielęgnowanych butach wykonanych z tych skór, z czasem wymienia się jedynie podeszwy. Skóry naturalne wymagają pielęgnacji, co zapobiega ich przesuszaniu oraz pękaniu. Istotne, by dobrej skórze dostarczyć jak najbardziej naturalnych składników odżywczych i natłuszczających, które umożliwią jej zachować swoje właściwości (oddychalność, elastyczność, miękkość, głębię koloru) przez długie lata.

Skóry typu Pebble Grain

Najczęściej skóry cielęce z wyciśniętą lub tłoczoną regularną teksturą. Tego typu skóry są nieco trudniejsze w pielęgnacji od typowych "licówek" - zdarza się, że w rowkach pozostają białe osady lub pozostałości wosków, zwłaszcza po kontakcie z wodą. Łatwo je jednak usunąć, stosując Renomat lub Mydło Avel.

*W celu usunięcia zalegających w rowkach środków po czyszczeniu, wystarczy przetrzeć skórę mokrą szmatką.

**Przy pielęgnacji tego typu skór należy aplikować środki w bardzo cienkich warstwach. Jeżeli jednak pozostałości wosków zalegają w rowkach, należy skórę dokładnie wypolerować szczotką z nieco sztywniejszego włosia, niż przy standardowych skórach (np. szczotka ze świńskim włosiem, zamiast włosia końskiego).

Delikatne skóry typu NAPPA

Nappa to skóry w swej charakterystyce stosunkowo podobne do dobrych jakościowo skór cielęcych, tyle tylko, że są to skóry kozie i wyjątkowo miękkie, delikatne, niewoskowane. Tego typu skóry wymagają szczególnej uwagi i specjalnych środków podczas pielęgnacji, ponieważ bardzo łatwo je uszkodzić.
Saphir Nappa to specjalna formuła kremu do tego typu skór, która nie zawiera żadnych substancji mogących wpłynąć w negatywny sposóbn na delikatny charakter tego wyjątkowego materiału.

Skóry typu Nappa są bardzo porowate, a ich otwarta struktura z jednej strony zapewnia miękkość i komfort, a z drugiej powoduje, że jest bardzo podatna na wilgoć, zaplamienia i uszkodzenia. Jednym ze sposobów na rozpoznanie tej skóry, jest umieszczenie wilgotnego palca bezpośrednio na skórze lub naniesienie na nią małej kropli wody. Jeżeli skóra szybko absorbuje wilgoć - po dotknięciu powstaje plama, a kropla wody szybko się wchłania z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż jest to skóra typu NAPPA lub skóra o podobnych właściwościach. Tego typu skóry nie są zbyt często używane przy produkcji obuwia, ponieważ są do tego celu zbyt delikatne.

Ze względu na podatność skór Nappa na zaplamienia i zabrudzenia ważne jest, by wzmocnić jej wodoodporność Impregnatem Saphir Super Invulner. Nie można stosować na tych skórach tradycyjnych produktów i wosków wzmacniających właściwości wodoodporne skór, więc jest to naprawdę istotne.

Skóry zamszowe

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).
Jest to fantastyczny, ale często niedoceniany materiał na buty. Idealnie nadaje się na obuwie do zestawów casualowych. Wbrew pozorom, przy odpowiednich środkach i akcesoriach do pielęgnacji, zamsz czyści się szybko, łatwo i przyjemnie. Otoczone właściwą opieką zamszaki mogą być z powodzeniem użytkowane przez długie lata.

Podstawową czynnością przy pielęgnacji zamszowych butów jest systematycznie szczotkowanie za pomocą specjalnej szczotki do skór szorstkich. Szczotka pomaga usunąć osadzony na skórze brud i utrzymuje aksamitną strukturę materiału.

Skóry Nubukowe

Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie). Nubuk jest podobny do zamszu, ale posiada dużo drobniejszą fakturę. Jest również materiałem delikatniejsztm od zamszu, dlatego wskazana jest też przy pielęgnacji tych skór nieco większa uwaga. Istotną sprawą jest tu również profilaktyczne stosowanie wodoodpornego impregnatu Saphir Super Invulner. Dzięki niemu, nasze buty będą odporne na zabrudzenia, plamy, sól i wilgoć.

Skóry egzotyczne z aligatora i krokodyla

Jedne z najdroższych skór stosowanych przy produkcji obuwia. Do tak ekskluzywnych materiałów stosować należy środki stworzone specjalnie do tego typu skór. Skóra krokodyla posiada mniejsze łuski od skór z aligatora.


Ze względu na to, iż zwierzęta te żyją w wodzie, ich skóra nie jest mocno porowata i ma skłonność do przesuszania, co powoduje uszkodzenia i pęknięcia. Jednak pielęgnowane buty ze skór egzotycznych również mogą przetrwać dekady i może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najistotniejeszą sprawą jest tu odżywianie tych wyjątkowych skór za pomocą specjalnego kremu Saphir Reptan.

Produkt ten nie zawiera takich ilości wosków, jak zwykłe środki, daletego wymaga też nieco więcej ruchów polerskich dla osiągnięcia połysku. Jeżeli chcesz osiągnąć wyższy połysk, możesz zastosować minimalną warstwę Saphir Pate de Luxe na noskach butów.

*W celu osiągniecia wysokiego połysku może być koniecznych kilka warstw Saphir Reptan i trzystopniowa polerka. Jeżeli efekt nadal Cię nie zadowala, w celu uzyskania wyższego połysku, nałóż cienką warstwę bezbarwnej pasty Saphir Pate de Luxe na noski butów i wypoleruj miękką szmatką lub szczotką z miękkim włosiem (np. kozim).

  • Dodatkowe informacje:
    • Jak dbać o buty z aligatora i krokodyla

Skóry egzotyczne z jaszczurki i węża

Tego typu skóry są często wykorzystywane przy produkcji wysokiej jakości butach kowbojskich. Są to niezwykle piękne i unikalne skóry, które wymagają szczególnej opieki, którą zapewnia Saphir Reptan. Produkt, który zapewnia czyszczenie, odżywienie i ochronę.

Skóry ze strusia

Kolejny rodzaj skóry wykorzystywane często przy produkcji butów kowbojskich i ekskluzywnych akcesoriach. Ponieważ skóra strusia wykańczana jest najczęściej bez użycia wosków, Saphir Nappa będzie najlepszym środkiem do ich pielęgnacji.

Skóra typu Shell Cordovan

Skóra Cordovan to specjalnie wyprawiona skóra z tylnej części grzbietów końskich. Nejlepsze skóry Cordovan wyprawiane są w USA, Japonii oraz Hiszpanii (skomplikowany proces garbowania) . Wyjątkowo trwała, elastyczna oraz bardzo odporna na działanie wilgoci. Skóra Cordovan z wiekiem pięknie się starzeje nabierając z czasem uroku. Ze względu na właściwości skóra doskonale nadająca się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe.
Amerykański Cordovan uzyskuje się z koni pochodzących z Cordoby skrzyżowanych z dzikimi końmi z Dakoty. Tylko 20-22 calowe płaty z tyłu konia (the "shells") mogą być wykorzystane na ten wyjątkowo piękny materiał. Unikalnymi cechami tych skór jest bardzo skompresowana struktura włókien. Długotrwała i specyficzna metoda wyprawy tych skór daje niesamowiete efekty w postaci pięknego, mocnego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne, który z wiekiem pięknie się patynuje.

Istotną sprawą w pilęgnacji cordowanu jest unikanie rozluźnienia włókien skóry. Dlatego nie wszystkie środki nadają się do pielęgnacji tych skór.

Saphir Cordovan to krem stworzony specjalnie z myślą o tych wyjątkowych skórach. Formuła oparta na wosku pszczelim i wysoka koncentracja pigmentów oraz środków natłuszczających pozwalają na wniknięcie w głąb skóry, bez ryzyka jej uszkodzenia.

Naoliwiony nubuk, Oiled Calfskin, Horween Chromexcel

Naoliwiona skóra, jest grubsza i cięższa niż standardowe rodzaje skór. Tego typu skóry charakteryzują się dobrą wytrzymałością i doskonale nadają się do obuwia przeznaczonego na trudne warunki.

Tego typu skóry nasycone są mieszanką olejów i tłuszczów naturalnych pod koniec procesu garbowania. Podatne są z reguły na lekkiie zadrapania i rysy, które jednak błyskawicznie można zniwelować przy każdej pielęgnacji.
W celu identyfikacji tych skór, można kciukami rozciągnać kawałek cholewki od wewnątrz - jeżeli na zewnątrz cholewki obserwujesz w tym momencie zmianę odcienia skóry w tym miejscu (substancje natłuszczające przemieszczają się), jest to prawdopodobnie skóra naoliwiona.

Zwykłe pasty do butów nie znajdują zastosowania przy pielęgnacji tego typu skór. Mogą drastycznie zmienić wygląd skóry. W tym przypadku rekomendujemy specjalny balsam do tego typu skór - Saphir Onguent.

Skóry lakierowane, lakierki

Skóry lakierowane charakteryzują się wysokim połyskiem i gładką niemal szklistą strukturą. Tego typu skóry pokrywa się specjalnymi lakierami w końcowym etapie wykańczania skór. Daje piękny efekt, ale podatna jest na odciski, zarysowania i uszkodzenia. Tego typu skóry zarezerwowane są najczęściej dla butów wieczorowych.

Do tego typu skór nie należy stosować tradycyjnych środków pielęgnacyjnych, ponieważ mogą je nieodwracalnie uszkodzić. Saphir opracował specjalną formułę produktu typu "Total Care" - Vernish Rife Saphir to jeden produkt, za pomocą którego zadbasz o swoje lakierki. Płyn do skór lakierowanych dostępny w wersji czarnej i bezbarwnej.