Pielęgnacja skór Shell Cordovan

W przeciwieństwie do skór cielęcych, które wymagają czyszczenia, odżywienia i polerowania, skóry Cordovan tak naprawdę wymagają tylko 2 etapów pielęgnacji - czyszczenie i odżywienie. W załączonym przykładzie używam: bawełnianej szmatki, kości z jelenia do polerowania, miękkiej szczotki z końskiego włosia, Saphir Renovateur Cream. Stosuję również rękawice ochronne.

Można, a czasem nawet warto zastosować jeszcze specjalny krem do tego typu skór - Saphir Cordovan Cream, ale o tym kilka zdań na końcu tego artykułu.

1. Czyszczenie!

Czystą, suchą, bawełnianą szmatką oczyszczamy powierzchnię skóry usuwając powierzchowny kurz i brud. Następnie z umiarkowanym naciskiem przecieramy skórę lekko wilgotną (nie mokrą) szmatką. W ten sposób udaje się zazwyczaj usunąć występujące na tego typu skórach plamy po deszczu. Na tym etapie można również użyć szczotki, ale nie ma to większego znaczenia. Na zdjęciu buty po wstępnym czyszczeniu.

2. Kość z jelenia.

Po oczyszczeniu zastosowana została kość z jelenia, która posiada właściwości natłuszczające i regenerujące. Niektórzy polecają przesuwać kość ruchami okrężnymi po powierzchni skóry, jednak czasem jej nieregularny kształt może w ten sposób powodować uszkodzenia skóry. Dlatego w tym przypadku ruchy zastosowanie znalazły posuwisto-zwrotne po łuku. Zwróć uwagę na umiarkowany nacisk. Zastosowanie kości pozwala na wyeliminowanie rys, co można zaobserwować na poniższym zestawieniu.


Ciężko to ująć na fotografiach, ale generalnie skóra po zastosowaniu kości jest bardziej gładka. Nie da się usunąć poważnych uszkodzeń i rys, ale różnica jest zauważalna.

3. Polerowanie.

Za pomocą szczotki polerujemy skórę, dzięki czemu substancje odżywcze z kości łatwiej wchłaniają się w jej strukturę. Poniżej: but po prawej stronie - po szczotkowaniu, but po lewej stronie - przed szczotkowaniem.

4. Saphir Renovateur Cream

W tym momencie aplikuję Saphir Renovateur w niewielkich ilościach, wcierając krem okrężnymi ruchami - miejsce, przy miejscu. Mniej cierpliwi mogą aplikować dwoma palcami - praca postępuje wtedy nieco szybciej. Krem wchłania się w głąb skóry, powodując jej przyciemnienie. Na tym etapie wszystkie plamy po deszczu znikają.

5. Polerowanie.

Saphir Renovateur wydobył naturalny kolor i blask skóry, nadszedł więc czas na polerowanie - miękką szmatką lub/i rękawicą polerską. Na poniższej fotografii: po prawej - but wypolerowany, po lewej - przed polerowaniem.

6. Druga faza polerowania

Polerowanie rękawicą polerską rozpoczynam używając umiarkowanego nacisku, stopniowo zmniejszając jego siłę. Po prawej - but wypolerowany, po lewej - but przed polerowaniem.

Efekt finalny w dziennym świetle. Buty prezentują się doskonale!

W tym momencie powracam do kremu stworzonego specjalnie do skór typu Cordovan - Saphir Cordovan Cream. Nie został tu zastosowany, ale pigment zawarty w kremie pozwala na regenerację koloru i skóra po jego zastosowaniu zdecydowanie lepiej znosi deszcz i trudne warunki. Na skórze nie pozostają plamy i wytrzymuje dłużej w dobrej kondycji. Krem pozwala równiez na uzyskanie "twardszego" połysku niż w przypadku zastosowania tylko Renovateur Cream.