Jak zadbać o nową parę butów?

Dobrej jakości buty wyciągnięte z pudełka zazwyczaj prezentują się zjawiskowo - to istne dzieło sztuki!. Mógłbyś je podziwiać bez końca. Miej jednak świadomość, że nowe obuwie nie zawsze jest dobrze przygotowane do eksploatacji i nie zawsze jest to estetyczne optimum. Tu znajdziesz informacje dotyczące pielęgnacji nowych butów.

Dla miłośników obuwia pierwsza przymiarka to jeden z najbardziej ekscytujących momentów. Buty leżą idealnie, prezentują się dobrze ... ale doświadczeni użytkownicy wiedzą, że nie są do końca przygotowane do pierwszego wyjścia na zewnątrz.

Poza nielicznymi przypadkami z najwyższych półek, większość nawet wysokiej klasy butów, opuszcza fabrykę bez ostatecznego przygotowania ich na warunki zewnętrzne. Skóra prezentuje się pięknie, ale jest podatna na wilgoć, odbarwienia i uszkodzenia. Powód takiego stanu rzeczy jest dość banalny - nie ma sposobu na "uprzemysłowienie", zautomatyzowanie procesu polerowania na najwyższym poziomie. Ten etap to tylko i wyłącznie ręczna i dość pracochłonna robota. Jest kilka najbardziej uznanych marek oraz pracowni, w których doświadczeni Rzemieślnicy przed odebraniem obuwia przez klienta, z największą precyzją aplikują wysokiej jakości kremy oraz woski w trosce o absolutnie najwyższą jakość obsługi. W większości przypadków, jest to jednak sprawa, którą powinniśmy zająć się sami zaraz po przymiarce, a przed pierwszym wyjściem na zewnątrz.

Kiedy otwierasz pudełko z nową parą dobrej jakości butów, ich skóra najprawdopodobniej nie jest wykończona woskami, co czyni ją bardzo delikatną i podatną na uszkodzenia.

Wysokiej klasy obuwie barwione jest za pomocą bardzo głęboko penetrujących i trwałych pigmentów. Dlatego mając do czynienia z dobrej klasy butami, nie musisz się obawiać, że nawet dość silny środek, jakim jest RENOMAT, negatywnie wpłynie na oryginalne wykończenie. Nawet jeżeli widzisz delikatne barwienie na jasnej szmatce, miej świadomość, że jest on absolutnie bezpieczny dla wysokiej jakości skór. Przy czym, zawsze trzymaj się złotej zasady: PRZED WŁAŚCIWYM ZASTOSOWANIEM KAŻDEGO ŚRODKA DO SKÓR, PRZEPROWADŹ PRÓBĘ NA MAŁYM, NIEWIDOCZNYM SKRAWKU. JEŻELI EFEKT JEST WŁAŚCIWY, DOPIERO PRZYSTĄP DO WŁAŚCIWYCH CZYNNOŚCI.

Zazwyczaj patrząc na nową parę butów z bliska, dostrzeżemy wyraźne pory skóry (jeżeli skóra nie została wykończona woskami ochronnymi). Na poniższym zdjęciu można zaobserwować charakterystyczne "kropki" (pory).

Najlepiej po wyjęciu butów z pudełka i przymiarce zastosować 3 kroki, które przygotują buty do eksploatacji oraz uwydatnią ich walory estetyczne:

  1. Saphir Renovateur Cream - oczyszczenie i dogłębne odżywienie skóry

  2. Saphir Pommadier Cream - odżywienie skóry oraz wydobycie z niej głębi koloru

  3. Saphir Pate de Luxe - wzmocnienie skóry za pomocą wysokiej jakości wosków oraz uzyskanie połysku na noskach i piętach

 

Krok 1.

Za pomocą bawełnianej szmatki nałożyć niewielką ilość kremu Renovaetur Saphir rozcierając go po powierzchni skóry okrężnymi ruchami. Produkt jest bardzo wydajny, więc aplikowane ilości powinny być minimalne. Cały proces trwa ok. 5 minut.

Odczekać kilka minut do wchłonięcia i wypolerować szczotką z końskim włosiem. Efektem będzie miękka, matowa patyna na skórze, która będzie głęboko odżywiona i elastyczna.

Krok 2.

Po przygotowaniu skóry renowatorem, należy użyć kremu Pommadier Saphir, który zapewni skórze dodatkowe natłuszczenie, wydobycie głębi koloru oraz stworzy pierwszą warstwę ochronną, dzięki zawartym woskom.

Po pierwszej aplikacji kremu, wchłonięciu i odczekaniu chwili (3-5 minut) - wypolerować. Czynność warto powtórzyć od 3 do 5 razy, by stworzyć optymalną warstwę ochronną. W trakcie tego procesu miękka patyna powinna się rozwijać, dając coraz ciekawszy efekt wizualny.
Warstwa ochronna tworzy się dzięki najwyższej jakości woskom, które chronią przed brudem, wilgocią oraz lekkimi uszkodzeniami skóry. Charakterystyczna formuła kremów Pommadier sprawia, że na raz przygotowanych w ten sposób butach, w przyszłości bardzo łatwo odtworzyć efekt. Zazwyczaj wystarczy kilka ruchów dobrą szczotką lub miękką bawełną i piękna patyna oraz połysk pojawia się na nowo.

Krok 3. Wysoki połysk - Mirror Shine

Dzięki kilku dodatkowym warstwom stworzonym za pomocą pasty woskowej Pate de Luxe Saphir, można stworzyć wręcz lustrzany połysk na noskach i piętach obuwia. Efekt tak bardzo pożądany i podziwiany w środowisku Gentlemanów, Biznesmenów i Miłośników Męskiej Klasycznej Elegancji i wszędzie tam gdzie liczy się klasa. Panowie z reguły nie robią tego dla siebie - prawdopodobnie nie ma Kobiety, która nie zwróciłaby uwagi na tak pięknie prezentujące się buty! Pamiętaj, buty to pierwsza rzecz, na którą patrzą Kobiety w pierwszym kontakcie :)
Efekt tworzymy tylko na noskach i piętach, czyli w miejscach, w których skóra nie pracuje. Pasty woskowe zawierają wysokiej jakości twarde woski, których grubsza warstwa na zgięciach może się wykruszać. Dlatego też miękkie, pracujące miejsca cholewki pozostawiamy zabezpieczone kremem.

Jeżeli tylko to możliwe, rekomenduje się kremy i pasty woskowe w kolorach skór. Wbrew pozorom środki bezbarwne to ostateczność - stosuje się je na skórach w nietypowych kolorach lub przy skórach łączonych. Środki z pigmentem pozwalają na osiąganie o wiele ciekawszych efektów i niepowtarzalnej głębi koloru. Środki bezbarwne należy natomiast stosować w minimalnych dawkach, gdyż mogą wytrącać się na biało w miejscach, w których skóra pracuje.

Stopień połysku możemy "regulować". Choć trudno to sobie wyobrazić, nie każdy lubi ten najwyższy, lustrzany. Poza tym, są buty, które lepiej prezentują się z półpołyskiem lub w macie. Wszystko zależy od Ciebie!

Lustrzany połysk na butach, zaczynamy tworzyć od pierwszej warstwy, aplikując Pate de Luxe w minimalnych ilościach na noski i pięty. Kolistymi ruchami tworzymi pierwszą twardą warstwę. Po aplikacji, należy odczekać 3-5 minut na utwardzenie się wosków, a następnie wypolerować bawełnianą szmatką lub/i szczotką.
Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie (2-4 razy), za każdym razem budując nową warstwę wosku.

Pamiętaj!
Na skórze zbyt mocno natłuszczonej, będzie Ci bardzo trudno osiągnąć połysk. Zwróć na to uwagę aplikując dubbiny i kremy. Na noskach i piętach wystarczy mała dawka kremu, któremu pozwolimy się w pełni wchłonąć.
Aplikując środki i polerując nie używaj nadmiernej siły. Rób to z wyczuciem, by nie uszkodzić oryginalnego wykończenia skóry.
Osiągając lustrzany połysk, nie używaj zbyt dużej ilości wody. Może to doprowadzić do przemoczenia skóry i jej uszkodzenia. Wodę aplikujemy w minimalnych ilościach (kilka kropel). Jeżeli masz wątpliwości, poprzestań na polerce bez użycia wody - również osiągniesz połysk, choć już nie tak wysoki.

Po stworzeniu kilku twardych warstw woskowych, przystępujemy do ostatniego etapu - polerka z kroplą wody. Ostatnie minimalne warstwy wosku aplikujemy wspomagając się kroplą wody, jednocześnie polerując skórę. W końcowej fazie aplikujemy tylko minimalne dawki wody, polerując do uzyskania efektu.

Na fotografii sposób na polerkę z butem stanowiącym klin między nogami (zwróć uwagę, że użyta została skórzana mata w celu zabezpieczenia spodni).

Kilka pojęć, które nierozłącznie łączą się z tym krokiem: High Gloss Shine, Mirror Shine, Glaçage, Lustrzany Połysk ...

Wnioski

Teraz Twoje buty są optymalnie przygotowane do pierwszego wyjścia. Poza tym, że prezentują się o wiele lepiej, niż świeżo wyciągnięte z pudełka i możesz się w nich przejrzeć, są zabezpieczone przed wilgocią, brudem i uszkodzeniami. Piękny połysk, głębia koloru, podkreślone piękne kształty ... dobre wrażenie gwarantowane! Co istotne - stworzyłeś właśnie bazę do bieżącej pielęgnacji na przyszłość. Przy kolejnej konieczności czyszczenia, zazwyczaj wystarczy kilka ruchów szczotką lub szmatką, by odzyskać efekt.W razie konieczności użyj minimalnej dawki kremu na środkową część cholewki i wosku na noski i pięty.
Przy poważniejszych zabrudzeniach lub uszkodzeniach, możesz usunąć wszystkie warstwy Renomatem i stworzyć bazę na nowo. Przy stosunkowo intensywnym użytkowaniu, warto to zrobić 2-3 razy do roku.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy nowe buty muszę najpierw wyczyścić Mydłem Avel lub Renomatem, zanim zacznę aplikować Renovateur, Pommadier i Pate de Luxe?

  • Nie - ponieważ są to nowe buty, na które prawdopodobnie nie nakładano jeszcze kremów, wosków czy środków natłuszczających.

  • Jeżeli masz natomiast do czynienia ze starymi butami, na które wcześniej nakładano inne środki, przed pierwszą pielęgnacją środkami Saphir należy skórę oczyścić Renomatem lub Mydłem Avel.

Czy muszę stosować tłuszcz Dubbin Saphir?

  • Nie jest to konieczność. Zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim i miejskich warunkach. Zazwyczaj Renovateur i Pommadier zapewnia skórom dostateczną ilość środków odżywczych i natłuszczających.
    Dubbin jest środkiem wybitnie odżywczym i warto go stosować na przesuszone skóry lub w sezonie jesienno-zimowym, kiedy chcemy skórę jeszcze bardziej zabezpieczyć. Ponadto przydaje się przy natłuszczaniu skórzanych podeszw. Pamiętaj, że tłuszcz może przyciemnić odcień skóry. Zawsze przeprowadź próbę na małym skrawku, upewniając się co do efektu.

Co jeszcze mogę zrobić, by moje nowe buty prezentowały się dobrze?

  • Poza pielęgnacją, zwróć uwagę na to, by trzymać buty na dobrych jakościowo prawidłach z prawdziwego cedru, przy zakładaniu używaj łyżki do butów ... Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, przeczytaj pozostałe rozdziały poradnika Shoe Care Guide.