Patynowanie

Artykuł napisany prze Glen Tippetts z OldLeatherShoe.com

Celem patynowania (przyciemnienia określonych obszarów skóry) jest nadanie nowym lub używanym, ale mało atrakcyjnym butom indywidualnego charakteru. Można powiedzieć, że jest to postarzanie butów nie powodując ich zużycia. Piękna, naturalna patyna przyozdabia dobrej jakości skórę, zazwyczaj pod długich latach eksploatacji. Antiquing / patynowanie pozwala na osiągnięcie takiego efektu na drodze specyficznego sposobu pielęgnacji, bez szkody dla butów i skóry.

Zaawansowane techniki patynowania bazują na zastosowaniu najwyższych jakościowo pigmentów zawartych w farbach Teinture Francaise Saphir. Można jednak bardzo dobre efekty osiągać również bez użycia farb. Bardzo ciekawe efekty możemy kreować poprzez przyciemnienie określonych obszarów cholewki za pomocą kremów i wosków Saphir.

Podsumowując:

 1. Patynowanie za pomocą farb Teinture Francaise Saphir - są to bardzo czasochłonne, wymagające doświadczenia i precyzji techniki, które polecić można osobom z artystyczną duszą

 2. Patynowanie za pomocą Pommadier Cream i Pate de Luxe Saphir - o wiele łatwiejsze rozwiązanie, które można realizować na drodze bieżącej pielęgnacji obuwia

Pierwszy sposób polega na dostarczeniu skórze głęboko penetrujących pigmentów i wykończeniu jej środkami natłuszczającymi oraz woskami ochronnymi. Ten sposób realizowany jest zazwyczaj przez producenta lub profesjonalnych patyniarzy (np. Paulus Bolten z Paryża). Zyskuje jednak coraz większą popularność wśród miłośników wysokiej klasy obuwia, którzy w zaciszu domowym realizują niesamowite projekty.

Drugi sposób (stosowanie ciemniejszych od koloru skóry kremów Pommadier i wosków Pate de Luxe) może być stosowany praktycznie przez każdego. Jest to sposób bezpieczniejszy, mniej czasochłonny i nie wymagający tak wielkiej precyzji. Ponadto jeżeli efekt nie jest zadowalający, najczęściej za pomocą Saphir Renomat, można wrócić do stanu wyjściowego.
Sposób jest prosty i pozwala na ciekawy efekt w szybkim czasie, ale jest i słabsza strona - w związku z tym, że efekt patyny osiągamy za pomocą kremów i wosków jest to efekt mniej trwały i przy rysach oraz uszkodzeniach mechanicznych jest to bardzo widoczne. W takim przypadku należy jak najszybciej odtworzyć mechanicznie starte warstwy.

Czego potrzebujemy do osiągnięcia patyny

 
 
 1. Czyszczenie

  Za pomocą Saphir Renomat należy jak najdokładniej oczyścić i odtłuścić skórę, pozbywając się starych wosków, silikonów, impregnatów oraz zalegającego w porach skóry brudu.

 2. Regeneracja skóry i jej odżywienie

  Za pomocą Saphir Renovateur Cream głęboko regenerujemy skórę, odżywiając ją i przywracając naturalną miękkość oraz elastyczność. Krem aplikujemy w minimalnych dawkach, okrężnymi ruchami za pomocą bawełnianej szmatki. Po zastosowaniu warto odczekać 12-24h.

 3. Dwie-trzy warstwy bazowe Saphir Pommadier Cream

  Ponieważ skóra po zastosowaniu Renomatu nie posiada żadnych warstw ochronnych, należy za pomocą Saphir Pommadier Cream w kolorze skóry stworzyć 2-3 warstwy w celu jej ochrony przed warunkami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Krem w kolorze skóry pozwoli na łatwiejszą niwelację małych zadrapań i uszkodzeń. Po aplikacji każdej kolejnej warstwy należy odczekać 2-3 minuty i wypolerować powierzchnię.

 4. Zastosuj ciemniejszy odcień Saphir Pommadier Cream

  Na obszary cholewki, które chcesz patynować (przyciemniać) aplikuj kolejne warstwy Saphir Pommadier Cream o ton ciemniejszego od koloru skóry. Każdą kolejną warstwę po odczekaniu 2-3 minut poleruj. Powtarzaj, aż do uzyskania pożądanego odcienia skóry. Każda kolejna warstwa nasyci skórę substancjami natłuszczającymi oraz pigmentami coraz bardziej przyciemniającymi jej odcień.

  WAŻNE:
  Naturalna patyna z biegiem lat pojawia się w obszarach zaznaczonych na rysunku. Jeżeli chcesz, by efekt był jak najbardziej naturalny, przyciemniaj skórę w tych właśnie obszarach.

  Odczekaj 12-24h. Wykończyć proces możesz stosjąc Saphir Pate de Luxe w kolorze, osiągając wysoki połysk na noskach i pietach, który uwydatni efekt. Pasty woskowe zawierają mniejsze ilości pigmentów niż kremy, więc nie musisz się martwić, że zupełnie zmienisz nimi odcień skóry.

Patyna może zamaskować uszkodzenia

Praktycznym aspektem patynowania jest pielęgnacja oraz zabezpieczenie skóry, oraz możliwość zamaskowania rys i mechanicznych uszkodzeń skóry. Osiągając efekt patyny bardzo często można całkowicie zniwelować szpecące buty uszkodzenia, rysy, plamy.

Pamiętaj, że pasta woskowa (Saphir Pate de Luxe) zawiera niewiele pigmentów i zastosowana nawet na noskach jasno brązowych butów nie zmieni koloru skóry. Da jedynie efekt połysku i ciemniejszej poświaty, co może być bardzo ciekawym efektem. Oczywiście większa ilość warstw będzie efekt potęgowała. Przez ilość warstw kremów i wosków jesteś w stanie regulować stopień patyny jaki chcesz osiągnąć.

Co zrobić jeżeli nie jestem zadowolony z efektu

Jeżeli efekt Cię nie zadawala, w większości przypadków po zastosowaniu Cleanera Saphir Renomat możesz wrócić do punktu wyjściowego i mieć do dyspozycji buty w oryginalnym kolorze.

 

Podsumowanie

Patynowanie / Antyquing to świetny sposób na zupełnie nową odsłonę Twojej kolekcji obuwniczej. Proces ten niesie ze sobą wiele korzyści:
-buty są odżywione, zregenerowane, zadbane i zabezpieczone
-buty nabierają charakteru i estetycznie prezentują się zupełnie inaczej
-rysy, uszkodzenia nie są widoczne, więc przy okazji dokonałeś renowacji i buty są jak nowe

 

Przed

Po