ABC codziennej pielęgnacji obuwia ze skór licowych

Tydzień pracy to zazwyczaj gonitwa, mnóstwo obowiązków, spraw do załatwienia, zobowiązań ... codzienność bywa na tyle absorbująca, że często umykają nam jakże istotne detale. Czasem warto zwolnić, zatrzymać się i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Jest duża szansa, że zobaczysz więcej, jest szansa, że nie umknie Ci detal, który będzie miał wpływ na Twoje życie :) Nie pozwól, by w tym całym zamieszaniu cierpiały Twoje buty. Krótka chwila poświęcona ich pielęgnacji, może być chwilą wytchnienia również dla Ciebie i Twojego umysłu.

Codzienna pielęgnacja obuwia jest znacznie mniej czasochłonna niż mogłoby się wydawać. W zależności od osobowości i podejścia może być również chwilą relaksu, odpoczynku, koncentracji, czasem na przemyślenia ... możliwości jest mnóstwo i tylko od Ciebie zależy jak to wykorzystasz. Tajemnicą Poliszynela jest fakt, iż najlepsze pomysły przychodzą do głowy w trakcie czyszczenia butów! :) Pozostańmy jednak przy samym procesie, który pozwoli naszym butom trwać w doskonałej kondycji przez długie lata.

Codzienne dbanie o buty można podzielić czasowo: rano / wieczór.

Rano

Wszyscy wiemy, jak ważne są buty w życiu każdego człowieka. Mają wpływ na komfort, bezpieczeństwo, estetykę ... determinują Twój styl i mają wpływ na samopoczucie. Mimo wszystko nie poświęcamy im często większej uwagi - nie popełniaj tego błędu, a każdy kolejny dzień będzie udany! Oto co możesz zrobić dla swoich butów, poświęcając im dosłownie chwilę:

  1. Zawsze używaj łyżki do butów

   Jest kilka rzeczy, które dość szybko potrafią doprowadzić do zniszczenia obuwia i sprawić, że przestaną być eleganckie oraz komfortowe. Jedną z nich jest zakładanie obuwia bez użycia łyżki do butów. Często powodujemy przez to zaginanie, wręcz nienaturalne łamanie tylnej, usztywnionej części cholewki. Warto absolutnie zawsze używać łyżki do butów, by tego uniknąć.

   Łyżka do butów to proste narzędzie, które pozwala na uniknięcia zaginania się cholewki oraz uszkodzenia zapiętek, a co najważniejsze ... oszczędza Twój kręgosłup. Naprawdę nie warto się męczyć.

   Warto mieć dużą lub średnią łyżkę w domu oraz w biurze i małą kieszonkową zawsze przy sobie, a szczególnie w podróży. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz ściągał ... ups ... zakładał buty :) Za najlepsze i najbardziej ekskluzywne uchodzą łyżki rogowe, ale jeżeli nie masz takiej akurat pod ręką, można czasem użyć w zastępstwie karty kredytowej, dokumentu, złożonego papieru ... pomyśl co zrobiłby McGywer :)


  2. Szczotka do butów

   Jeżeli stan butów tego wymaga, użyj szczotki, by szybko oczyścić powierzchowny brud i kurz. Nie pozwól, by wnikał w pory skóry. Przy dobrze przygotowanych butach, wystarczy dosłownie kilka ruchów szczotką, by były czyste i odzyskały blask.  3. POLERKA

   Aby przywrócić butom efekt miękkiej patyny i połysku, możesz użyć specjalnej polerki Saphir, która idealnie nadaje się do tego celu.


WIECZOREM

Po całym dniu pracy, Twoje buty również potrzebują szybkiej pielęgnacji i odpoczynku.

  1. Cedrowe prawidła

   Daj butom odetchnąć i pozostaw je na 15 minut po zdjęciu z nóg. W ciągu dnia wkładki wewnętrzne i skóra pochłaniają spore ilości potu oraz wilgoci. Przez 15 minut część będzie w stanie samoistnie odparować.

   Następnie włóż do butów dobre prawidła z prawdziwego cedru, które zadbają o właściwy kształt buta wyrównując zagięcia skóry, pochłoną nadal zalegającą wilgoć we wnętrzu i wypełnią Twoje buty przepięknym zapachem naturalnego cedru.

   Jeżeli buty nie są używane, powinny "wypoczywać" wyposażone w prawidła - najlepiej drewniane (cedrowe). Dzięki temu, skóra w miejscach częstych zgięć prostuje się. Ponadto w trakcie suszenia skóra nie ulega deformacjom. Prawidła ułatwiają również czyszczenie obuwia. Prawidła pomagają w suszeniu oraz wietrzeniu obuwia, ograniczają rozwój mikroorganizmów. Suszyć zawsze w temperaturze pokojowej z dala od wszelkich źródeł ciepła.

   Wysokiej jakości obuwie nie obejdzie się bez dobrych drewnianych prawideł, będących niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji obuwia. Inwestując w dobre prawidła wyświadczysz przysługę sobie i swoim butom, które dzięki nim będą służyły przez długie lata. Najlepsze salony sprzedaży, sklepy i pracownie nie wypuszczą klienta z wysokiej jakości obuwiem bez właściwych prawideł, które zapewnią zakupionym butom długowieczność.

   Najlepsze prawidła to prawidła cedrowe 2-częściowe, imitujące anatomię ludzkiej stopy (dokładnie wypełniają przednią część cholewki i tył buta nie deformując jego bryły oraz zapewniając utrzymanie naturalnego kształtu buta - zapobiegają kurczeniu i marszczeniu się skóry). Poza regulacją długości, reguluje się ich szerokość umożliwiając optymalne wypełnienie buta. Najwyższej jakości prawidła wykonuje się z surowego cedrowego drewna. Prawidła z drewna impregnowanego lub co gorsza lakierowanego nie chłoną wilgoci z wnętrza buta pozwalając na deformacje skóry, rozwój bakterii i mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do wydzielania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia, w skrajnych przypadkach do rozwoju pleśni czy grzybicy. Oczywiście przy odpowiedniej konserwacji wnętrza buta można tego uniknąć przy używaniu nawet plastikowych prawideł, ale wymaga to zaangażowania i stosowania odpowiednich środków chemicznych.

   Dlaczego drewno cedrowe?

   Drewno cedrowe posiada wyjątkowe właściwości - doskonale absorbuje wilgoć z wnętrza buta, a dzięki zawartym w sobie naturalnym olejkom eterycznym, pozostawia jednocześnie wyjątkowy, charakterystyczny przyjemny zapach. Badania wykazały, że drewno cedrowe zabija drobnoustroje i bakterie gnilne.

   Niezwykłe właściwości drzewa cedrowego były wykorzystywane już w starożytności. Cedr stosowano do wyrobu skrzyń do przechowywania żywności, odzieży i innych produktów, ponieważ jego intensywna woń zapewnia ochronę przed szkodnikami. Pozyskiwany z cedru olejek, dzięki swym właściwościom leczniczym, pielęgnacyjnym i oczyszczającym znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w przemyśle kosmetycznym. Doceniono korzystne odziaływanie cedru na organizm człowieka, przede wszystkim na system nerwowy (ludziom cierpiącym na nerwice, histerię czy bezsenność zaleca się jak najdłużej stać obok cedru). Drewno cedrowe od zawsze stosowane jest w budownictwie i meblarstwie. Struktura i właściwości cedru zapewniają wyjątkową wytrzymałość przy zachowaniu naturalnej lekkości i miękkości. Cedr ceniony jest ze względu na piękną strukturę drewna, ale także jako naturalny środek dezynfekujący powietrze w pomieszczeniu, który ma korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mając na uwadze wszystkie właściwości tego wyjątkowego materiału należy zgodzić się z autorytetami branży obuwniczej, które od zawsze jednogłośnie rekomendują prawidła cedrowe.

   Każda para butów powinna wypoczywać na dobrych cedrowych prawidłach. Jeżeli nie masz, aż tylu par dobrych cedrów, wkładaj prawidła zawsze w buty ostatnio noszone. Wtedy buty nieużywane trzymaj na zwykłych prawidłach.
  2. Szczotka do butów

   Wieczorem oczyść buty z nagromadzonego brudu i kurzu. Jeżeli zabrudzenia są poważniejsze, użyj wilgotnej szmatki lub delikatnego Cleanera.

  3. Bawełniany pokrowiec na buty

   Bawełniany worek na buty zapobiega gromadzeniu się kurzu, brudu na powierzchni skóry i jej wysuszaniu. Istotne, by w ten sposób przechowywać zwłaszcza obuwie przez dłuższy czas nieużywane.


Poza gruntowną pielęgnacją w sytuacjach tego wymagających, 2 minuty rano i 2 minuty wieczorem wystarczą, by Twoje buty zachowały piękne kształty i dobrą kondycję przez długie lata. Zdziwisz się, kiedy po kilku latach uznasz, że Twoje buty cały czas wyglądają jak nowe, a kolejny zakup nie jest koniecznością lecz pozytywną fanaberią, na którą z przyjemnością sobie pozwalasz :)

Dodatokwe linki: