Przy odpowiedniej pielęgnacji zamszowe buty, mogą przetrwać dłużej niż wykonane ze skór licowych. Buty zamszowe wcale nie muszą być trudniejsze w utrzymaniu niż licowe. Struktura skóry nie ujawnia z reguły uszkodzeń mechanicznych, z którymi czasem borykamy się na skrach licowych. Skóry zamszowe pozornie wymagają większej opieki, ale w rzeczywistości "nie taki diabeł straszny". Wystarczy kilka kroków, by sobie z tym poradzić i z przyjemnością użytkować ulubione zamszaki nawet w sezonie jesienno-zimowym.

Jak czyścić buty zamszowe

Czyszczenie i pielęgnacja zamszu wcale nie jest trudna i pracochłonna. Wystarczy kilka dobrych produktów i szczotka do zamszu, by utrzymać je w dobrej kondycji przez lata. Wiemy już, że Saphir oferuje najlepsze kremy i woski do skór licowych na świecie. Nie inaczej jest z preparatami do zamszu - Saphir Omnidaim to wręcz doskonały płyn do czyszczenia skór szorstkich. Rozcieńczając go z wodą możesz regulować moc produktu, który doskonale radzi sobie z plamami (mniej rozcieńczony), jednocześnie służąc do bieżącego czyszczenia (rozcieńczony z wodą). Cztery kluczowe produkty przy pielęgnacji butów zamszowych to: Saphir Omnidaim, Saphir Metal Brush, Saphir Suede Renovetine, Saphir Protector.

Zapotrzebowanie:

Jak czyścić buty zamszowe:

  1. Saphir Metal - szczoteczką oczyszczamy zamsz z powierzchownych zabrudzeń na sucho.

  2. Saphir Gommadin - gumką do zamszu czyścimy na sucho zbrudzenia i plamy, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka.

  3. Saphir Omnidaim - za pomocą rozcieńczonego z wodą (50/50) cleanera i załączonej do opakowania szczoteczki czyścimy skórę dogłębnie.

  4. Spłukujemy pozostałości piany czystą wodą.

  5. Saphir Metal - ponownie szczotkujemy skórę.

  6. Saphir Suede Renovetine - regenerujemy kolor, wzmacniając jednocześnie właściwości wodoodporne skóry.

  7. Saphir Metal - ponownie szczotkujemy skórę.

  8. Saphir Protector - po wyschnięciu zabezpieczamy skórę przed wilgocią i zabrudzeniami.

 

Zdjęcia "przed"

Zdjęcia przedstawiają dość standardowo zabrudzone buty.

 

Krok 1. Czyszczenie na sucho

Za pomocą Saphir Metal (szczoteczki do zamszu) usuwamy kurz i powierzchowny brud. Następnie za pomocą Saphir Gommadin (gumka do zamszu i nubuku) usuwamy suche plamy i zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka.

 

Krok 2. Czyszczenie na mokro

Saphir Omnidaim (płyn do czyszczenia zamszu i nubuku) należy rozcieńczyć (50/50) z wodą o temperaturze pokojowej. Następnie przy pomocy roztworu i załączonej do opakowania szczoteczki czyścimy zamsz lub nubuk zajmując się kolejno niewielkimi obszarami buta. W trakcie czyszczenia płyn powinien się pienić. Jeżeli nie obserwujesz takiego efektu, prawdopodobnie zbyt mocno rozcieńczyłeś produkt, ale nie martw się - wystarczy dodać kilka kropel cleanera więcej i wszystko wróci do normy. Mocniej zaplamionym lub poważniej zabrudzonym fragmentom skóry należy poświęcić więcej czasu i uwagi. Jeżeli szczoteczka z zestawu wydaje Ci się zbyt mała, możesz użyć większej, np. Saphir Spatula - zwróć tylko uwagę, by była czysta, a jej włosie nie było pokryte woskami lub kremami, których zamsz nie lubi.

 

Krok 3. Opłukanie skóry i pozbycie się brudnej piany za pomocą ciepłej wody

Po czyszczeniu za pomocą Omnidaim Saphir, należy wypłukać skórę ciepłą wodą pozbywają się resztek brudnej piany. Możemy pomóc sobie szczotką, a następnie nadmiar wilgoci usunąć z buta suchym ręcznikiem.

Krok 4.

Wypchane gazetami buty pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, zmieniając wypełnienie za każdym razem, kiedy wchłonie wilgoć. Buty można zostawić do wyschnięcia na noc, a rano można przystąpić do dalszych czynności.

Krok 5.

Kiedy skóra jest sucha szczotkujemy ją specjalną szczotką do zamszu - Saphir Metal. Struktura skóry po tym zabiegu ponownie robi się meszkowata i miękka. Szczotkując staramy się nieco postawić włoski, by ułatwić jak najdokładniejszą regenerację koloru, za pomocą pigmentów zawartych w Saphir Suede Renovetine.

Krok 6. Regeneracja koloru i wodoodporność

Saphir Suede Nubuck Renovetine to optymalny produkt do odnowienia koloru zamszu oraz wzmocnienia właściwości wodoodpornych skór szorstkich. Ten wyjątkowy renowator (pasta) do zamszu i nubuku, poza pigmentami, zawiera olej z migdała, który sprawia, że po zastosowaniu skóra nabiera pięknego, jedwabistego połysku. Jeżeli kolor obuwia jest na tyle nietypowy, że ciężko dobrać optymalny odcień produktu, należy użyć środka bezbarwnego (taki został zastosowany na przykładach).

Krok 7. Końcowe szczotkowanie

Po wyschnięciu po raz kolejny używamy Saphir Metal - szczoteczki do zamszu, dzięki której skóra odzyskuje oryginalną fakturę i buty są właściwie gotowe do eksploatacji.

Krok 8. Optymalna impregnacja

Jeżeli obawiamy się, że skóra jest jeszcze niedostatecznie zabezpieczona, lub mamy do czynienia z trudnymi (mokrymi) warunkami za oknem, warto buty dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią, solą uliczną i zabrudzeniami za pomocą środka w aerozolu Saphir Protector.


Zdjęcia "po"

Poniższe zdjęcia obrazują efekt pielęgnacji na butach Rider Boots i Ferragamo. Buty są czyste, odnowione i gotowe do użytkowania. Fotografie nie oddają w pełni efektu i różnicy między stanem "przed" pielęgnacją / "po" pielęgnacji, ale musisz uwierzyć, że różnica jest ogromna. Stosując dodatkowo Suede Renovetine w kolorze, efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny!

Zazwyczaj pełen proces przeprowadza się maksymalnie 1-3 razy do roku. Na bieżąco wystarczy czyścić skórę szczoteczką i odtwarzać impregnację Protectorem, ilekroć poczujemy, że jest to potrzebne.