Kiedy wymienić podeszwy

Kiedy wymienić podeszwy
Jednym z powodów, dla których wydajemy pieniądze na wysokiej klasy obuwie, jest fakt że przy odpowiedniej pielęgnacji możemy się nimi cieszyć przez dekady, a buty z czasem nabierają wartości sentymentalnej stanowiąc często bezcenną pamiątkę rodzinną. Moje ulubione buty to włoskie oxfordy z krokodyla odziedziczone po moim dziadku. Historia tych butów czyni z nich parę wyjątkową i niepowtarzalną. Wysokiej klasy zadbane cholewki wytrzymają dziesięciolecia, jednak najbardziej narażone na zużycie podeszwy trzeba od czasu do czasu wymienić. Celem tego artykułu jest określenie momentu, w którym kończy się pielęgnacja podeszw i przychodzi czas na ich wymianę.

Obuwnicze podeszwy można porównać do opon samochodowych. Posiadając luksusowe auto, nie wyposażysz go w tanie, słabej jakości opony ponieważ ich zniszczenie może być powodem poważniejszych awarii. Jeżeli chodzi o podeszwy w wysokiej klasy obuwiu zasada jest ta sama. Jeżeli spody wyeksploatowały się do tego stopnia, że konieczna jest wymiana, nie korzystaj z usług najtańszego szewca i nie wymianach dobrych podeszw na tańsze, gorszej jakości zamienniki. O ile to możliwe skorzystaj z serwisu producenta, lub usług najlepszego fachowca jakiego zdołasz znaleźć.

W USA bardzo dobrą renomę ma Nick at B.Nelson's Shoes, którego można polecać z czystym sumieniem. Jest on znanym i doświadczonym fachowcem, który systematycznie wymienia podeszwy w butach najlepszych marek - John Lobb, Edward Green, Allen Edmonds. Ten artykuł został napisany przy jego pomocy.
Jeżeli natomiast jestem posiadaczem butów Yanko, w celu wymiany podeszwy zawsze kontaktuj się z lokalnym dystrybutorem, który odeśle buty bezpośrednio do fabryki, w której Usługa wymiany podeszwy jest kompleksowa i obejmuje również renowację/odnowę całego buta - czyszczenie i renowacja cholewki, odnowienie wnętrza obuwia, wymiana wkładek ... . Cena usługi obejmuje przesyłkę zwrotną do klienta. Właśnie taki serwis znamionuje najlepsze jakościowo marki na świecie.

Jak sprawdzić czy podeszwy wymagają wymiany?

Ważne, by wymienić podeszwy w momencie, w którym są one na tyle zużyte, iż uniemożliwiają komfortową eksploatację, a nie ma w nich jeszcze dziury. Istnieją 3 sposoby na diagnozę:

  1. Dociskamy kciukiem podeszwę w jej najsłabszym miejscu - jeżeli czujesz, że podeszwa jest już bardzo miękka lub gąbczasta to czas na wymianę.

  2. Jeżeli widać zarysowany okrąg określający najsłabsze miejsce podeszwy, to czas na jej wymianę.

  3. Jeżeli patrząc na krawędź buta stwierdzisz nadmierną deformację wpływającą na komfort użytkowania i układ kostny to czas na wymianę podeszwy

Jeżeli podeszwa jest dziurawa, to oczywiście natychmiast należy dokonać wymiany podeszwy!

W tym wpisie blogowym (link) można zobaczyć, jak przebiegał proces wymiany podeszwy w butach marki Grenson.

Nie wszystkie podeszwy są takie same

Ważne, by zastąpić stare podeszwy takimi samymi lub lepszymi (nigdy odwrotnie).

Wyróżnić można podeszwy typu:
  • Leather Soles
  • Synthetic Crepe Soles
  • Natural Crepe Soles
  • Dainite Rubber Soles
  • Commando Soles

Wielu fachowców, szukając najlepszej możliwej jakości, proponuje niemieckie skórzane podeszwy marki Joh. Rendenbach ("JR"). Dobrą opinią cieszą się również chociażby włoskie podeszwy, które potrafią przetrwać długie lata.

Nick tłumaczy, że podeszwy należy traktować tak, jak opony w samochodzie. Za lepszą jakość warto dopłacić, ponieważ zwróci się to w trakcie użytkowania z nawiązką. Generalnie trudno się z nim nie zgodzić.

Wymiana podeszwy to również okazja na zmianę wyglądu naszych butów. Poniżej przykład, na którym oryginalną podeszwę zastąpiono czerwoną podeszwą typy Dainite - buty prezentuję się zupełnie inaczej!

 

Żabki

Metalowe żabki zabezpieczające przednią część podeszwy rekomendowane są dla osób, które mają tendencje do chodzenia w sposób nadmiernie eksploatujący tę część podeszwy. Poniżej przykład na butach Corthay.

Alternatywnym rozwiązaniem są dwa równoległe rzędy gwoździków, które równie dobrze zabezpieczają podeszwę, przy czym to rozwiązanie wizualnie jest bardziej subtelne i w porównaniu do żabek, nie powoduje tak dużego hałasu.